Wietnam i polityka międzynarodowa - Krótki przegląd historii

Stosunki dyplomatyczne Wietnamu Historia narodu

Stosunki dyplomatyczne Wietnamu

Wietnam ma długą i złożoną historię. Naród ten przeszedł wiele zmian, od okresów pokoju po czasy wojny i konfliktów. Pod względem dyplomacji stosunki w Wietnamie również ulegały zmianom. Chociaż w czasie zimnej wojny był sojusznikiem Związku Radzieckiego, obecnie Wietnam utrzymuje stosunki zarówno z krajami wschodnimi, jak i zachodnimi. W tym artykule przedstawiamy krótką historię stosunków dyplomatycznych Wietnamu.

1979: ASEAN i Nowy Wietnam

W latach 70. Wietnam prowadził wojnę z Kambodżą i Laosem. Konflikt z Kambodżą eskalował do pełnoskalowej wojny w grudniu 1978 roku. Walka z Laosem trwała do początku lat 80. Z powodu wojennej zawieruchy stosunki Wietnamu z większością państw były złe. W Azji natomiast stosunki Wietnamu poprawiły się z ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Ta regionalna organizacja powstała w 1967 roku w celu promowania współpracy regionalnej. Dostrzegła ona potrzebę przywrócenia Wietnamu do grona dyplomatów. ASEAN chciało doprowadzić do spotkania zwaśnionych stron w celu znalezienia pokojowego rozwiązania. W rezultacie Wietnam dołączył do ASEAN w lipcu 1982 roku. The Vietnamese rząd widzieć ASEAN jako pożyteczny sposób przynosić pokój w the region.

1989: Stosunki z Chinami

Kiedy ASEAN przyjęło Wietnam w 1982 roku, kraj ten odbudowywał się po wojnie. Pod koniec lat 80. i na początku 90. gospodarka rosła, a handel zwiększał się. Wietnamem zaczęli interesować się zagraniczni inwestorzy. W 1989 roku rząd chiński zniósł embargo handlowe z Wietnamem. Rząd chiński utrzymywał embargo handlowe wobec Wietnamu od początku wojny wietnamskiej w latach 50. Embargo było narzędziem wykorzystywanym przez chiński rząd do karania Wietnamu za pomoc Chińskiej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang lub KMT) podczas chińskiej wojny domowej. Rząd chiński utrzymywał embargo, aby chronić swoją gospodarkę przed konkurencją tanich produktów wietnamskich.

1990: Stosunki z Rosją

W 1990 roku rząd rosyjski zniósł embargo handlowe wobec Wietnamu. Embargo zostało wprowadzone w 1982 roku po inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan. Embargo było niepopularne w rosyjskim rządzie i miało niewielkie poparcie. Po zakończeniu zimnej wojny i rozpadzie Związku Radzieckiego Rosja zniosła embargo wobec Wietnamu. Był to gest przyjaźni wobec byłego sojusznika.

1991: Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi

Po zakończeniu zimnej wojny Stany Zjednoczone zniosły embargo handlowe wobec Wietnamu. Ponownie nawiązały też stosunki dyplomatyczne z Wietnamem. W latach czterdziestych Stany Zjednoczone były silnym wsparciem dla Francuzów podczas pierwszej wojny indochińskiej. Po II wojnie światowej Stany Zjednoczone udzieliły pomocy gospodarczej i wojskowej Wietnamowi Południowemu. Na przełomie lat 50. i 60. rząd USA wysłał do Wietnamu Południowego doradców wojskowych. Rząd USA dostarczał również broń do Wietnamu Południowego. W latach 70. Stany Zjednoczone nadal wspierały Wietnam Południowy przeciwko Wietnamowi Północnemu. Kiedy Wietnam Południowy upadł, Stany Zjednoczone stały się wrogiem Wietnamu.

Ostatnio dodane

Stosunki dyplomatyczne Wietnamu

Jak zdobyć wizę do Wietnamu? - Niezbędne wskazówki przed wjazdem do tego kraju

Chociaż może nie być tak znany jak inne miejsca w Azji Południowo-Wschodniej, Wietnam oferuje doskonałą zachęt…

Czytaj dalej
Stosunki dyplomatyczne Wietnamu

Jak przygotować pyszne wietnamskie potrawy?

Kiedy myślisz o wietnamskim jedzeniu, pho i spring rolls prawdopodobnie przychodzą ci na myśl jako pierwsze. C…

Czytaj dalej
Stosunki dyplomatyczne Wietnamu

Porady dla podróżujących do Wietnamu – co warto wiedzieć?

Jeśli zapytasz jakiegokolwiek zapalonego podróżnika, gdzie chce się udać w następnej kolejności, istnieje całk…

Czytaj dalej
Stosunki dyplomatyczne Wietnamu

Jaka jest kultura Wietnamu? Kilka rzeczy, których nie wiedziałeś o Wietnamie

Kultura danego kraju to zbiór wartości, zwyczajów i tradycji danego narodu. To także sposób, w jaki ktoś z teg…

Czytaj dalej
Stosunki dyplomatyczne Wietnamu

Dlaczego powinieneś posłuchać hymnu państwowego Wietnamu?

Hymn Wietnamu to porywająca melodia, która napełnia dumą, gęsią skórką, a nawet poczuciem odwagi. Tym bardziej…

Czytaj dalej