Co musisz wiedzieć o gospodarce Wietnamu?

Gospodarka Wietnamu - Ważne informacje

Gospodarka Wietnamu

W ciągu ostatniej dekady gospodarka Wietnamu rozwijała się w średnim tempie prawie 7% rocznie. Mimo że nie dorównuje to dynamicznemu wzrostowi Chin, który w tym samym okresie wynosił około 10% rocznie, to jednak ugruntowało pozycję Wietnamu jako jednej z najbardziej dynamicznych gospodarek w Azji Południowo-Wschodniej. Ze swoim opartym na eksporcie sektorem produkcyjnym i szybko rozwijającym się sektorem usług, Wietnam jest powszechnie postrzegany jako mikrokosmos globalnej gospodarki - zwłaszcza pod względem tego, jak zakłócenia technologiczne wciąż zmieniają kształt każdej branży. Chociaż obawy o protekcjonizm mogą ograniczyć dalszą ekspansję, istnieje wiele powodów, dla których inwestorzy powinni rozważyć dodanie Wietnamu do swojego portfela.

Wzrost gospodarczy

W ciągu ostatnich kilku lat gospodarka Wietnamu musiała stawić czoła wielu wyzwaniom, w tym silnemu dolarowi, rosnącym stopom procentowym i spadającym cenom towarów. Jednak mimo to wzrost gospodarczy pozostał silny, wynosząc średnio około 6,5% w ciągu ostatnich pięciu lat i około 7% w ciągu ostatniej dekady. W ostatnich latach wzrost był wspierany przez silną konsumpcję prywatną i rosnący eksport usług. W przyszłości oczekuje się, że wzrost będzie napędzany przez większe inwestycje, zwłaszcza w infrastrukturę kraju.

Możliwości w różnych sektorach

Zróżnicowana gospodarka Wietnamu oferuje inwestorom szereg potencjalnych możliwości. Jako rosnący rynek konsumencki, sektor detaliczny w Wietnamie ma według prognoz rosnąć w tempie 6% rocznie do 2021 roku. Przy penetracji Internetu wynoszącej obecnie około 30%, oczekuje się, że handel elektroniczny znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. To dobrze wróży firmom takim jak Alibaba, która niedawno kupiła udziały w wiodącej wietnamskiej platformie e-commerce, Zalo.

Rosnąca klasa średnia w Wietnamie ma napędzać popyt na szereg towarów i usług konsumpcyjnych. W szczególności, szybko rozwijający się sektor opieki zdrowotnej w kraju ma skorzystać z rosnących inwestycji w opiekę profilaktyczną. Inwestorzy powinni również obserwować krajowy sektor nieruchomości, który pozostaje słabo rozwinięty w porównaniu z innymi gospodarkami Azji Południowo-Wschodniej.

Rosnąca konsumpcja krajowa

Szybkiemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszyła rosnąca konsumpcja krajowa w Wietnamie, która stanowi obecnie ponad połowę PKB kraju. Wraz ze wzrostem dochodów wzrósł też apetyt kraju na import i dobra luksusowe. Choć było to dobrodziejstwo dla firm skupionych na imporcie, takich jak Nike, luksusowe marki, takie jak Prada, również skorzystały z tej zwiększonej siły nabywczej.

Tymczasem wzrost sektora usług, a w szczególności turystyki, również przyczynił się do wzrostu konsumpcji. W związku z tym, że w tym roku do Wietnamu ma przyjechać około 10 milionów turystów, to turystyka powinna znacząco przyczynić się do wzrostu PKB. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat konsumpcja krajowa w Wietnamie będzie nadal rosła, co będzie korzystne dla firm nastawionych na zwiększenie sprzedaży w tym kraju.

Ostatnio dodane

Gospodarka Wietnamu

Jak zdobyć wizę do Wietnamu? - Niezbędne wskazówki przed wjazdem do tego kraju

Chociaż może nie być tak znany jak inne miejsca w Azji Południowo-Wschodniej, Wietnam oferuje doskonałą zachęt…

Czytaj dalej
Gospodarka Wietnamu

Jak przygotować pyszne wietnamskie potrawy?

Kiedy myślisz o wietnamskim jedzeniu, pho i spring rolls prawdopodobnie przychodzą ci na myśl jako pierwsze. C…

Czytaj dalej
Gospodarka Wietnamu

Porady dla podróżujących do Wietnamu – co warto wiedzieć?

Jeśli zapytasz jakiegokolwiek zapalonego podróżnika, gdzie chce się udać w następnej kolejności, istnieje całk…

Czytaj dalej
Gospodarka Wietnamu

Wietnam i polityka międzynarodowa - Krótki przegląd historii

Wietnam ma długą i złożoną historię. Naród ten przeszedł wiele zmian, od okresów pokoju po czasy wojny i konfl…

Czytaj dalej
Gospodarka Wietnamu

Jaka jest kultura Wietnamu? Kilka rzeczy, których nie wiedziałeś o Wietnamie

Kultura danego kraju to zbiór wartości, zwyczajów i tradycji danego narodu. To także sposób, w jaki ktoś z teg…

Czytaj dalej
Gospodarka Wietnamu

Dlaczego powinieneś posłuchać hymnu państwowego Wietnamu?

Hymn Wietnamu to porywająca melodia, która napełnia dumą, gęsią skórką, a nawet poczuciem odwagi. Tym bardziej…

Czytaj dalej